Primitive Functional Movement kursy dla trenerów

Nowość w POLSCE !

Primitive Functional Movement

Trening oddechu


Koncepcja treningu oddechu powstała w wyniku potrzeb zdrowotnych naszych pacjentów. Dedykowany jest on osobom prowadzącym siedzący tryb życia i podlegającym działaniu długotrwałego lub często powtarzającego się stresu. U osób tych stwierdzamy bardzo wzmożone napięcie mięśni oddechowych i przepony oraz napięcie i przykurcze w obrębie mięśni brzucha i powięzi w jamie brzusznej i klatce piersiowej. Efektem tych zaburzeń jest spłycony lub zbyt głęboki i szybki oddech , przyspieszona akcja serca, problemy gastryczne, bóle głowy i wiele innych zaburzeń funkcjonalnych.

Trening oddechu jest więc doskonałym sposobem na rozluźnienie napiętych struktur mięśniowo-powięziowych, zoptymalizowanie akcji oddechowej i rytmu serca oraz sposobem na uzyskanie głębokiej relaksacji zarówno dla ciała jak i dla umysłu. Trening oddechu bywa często poprzedzony serią zabiegów terapii manualnej.

Przed przystąpieniem do treningu dokonujemy pomiaru tętna, saturacji czyli poziomu nasycenia krwi tlenem oraz ciśnienia tętniczego krwi. Są to parametry, które będziemy monitorować w trakcie całej serii treningów , porównywać wyniki i określać efektywność treningów. Po dokonaniu pomiarów przechodzimy do ćwiczeń aktywujących mięśnie oddechowe:
– przeponę,
– mięśnie oddechowe klatki piersiowej,
– głębokie mięśnie brzucha
oraz uczymy pacjenta świadomego zarządzania oddechem.

TEST TWOT czyli TEST WYSYCENIA ORGANIZMU TLENEM.

Jest użytecznym i dokładnym narzędziem do oceny głębokości oddychania podczas spoczynku i oceny ryzyka wystąpienia duszności podczas wysiłku. Jest prosty i bezpieczny, nie wymaga użycia żadnych narzędzi i może być wykonany o dowolnej porze dnia.

Test wykonujemy w pozycji siedzącej po około 10 minutowym odpoczynku od wcześniej wykonywanych czynności. Polega on na wstrzymaniu oddechu i mierzeniu czasu jaki jesteśmy w stanie wytrzymać na bezdechu do odczucia pierwszej wyraźnej chęci zaczerpnięcia powietrza.

Wynik testu TWOT równym 20 sekund mieści się w granicy normy i oznacza że:
– oddech jest dość ciężki ale regularny,
– przerwa po każdym wydechu wynosi 1-2 sekundy,
– częstotliwość oddechu 15-20 na minutę w spoczynku.

Wynik testu poniżej 20 sekund oznacza, że oddech jest głośny, ciężki, pozbawiony naturalnych przerw pomiędzy cyklami oddechowymi , wykowywany często przez otwarte usta i angażujący tylko górne części płuc. Świadczy tez o złej kondycji fizycznej i niskiej tolerancji na wysiłek.

Wykonywanie ćwiczeń oddechowych nosem w czasie spoczynku gwarantuje zwiększenie wyniku testu TWOT. Istnieje wiele metod i wiele ćwiczeń oddechowych . Jeśli więc zdobędziesz się na ten krok i postawisz oddychanie w centrum twoich działań prozdrowotnych zobaczysz, że poczujesz się lepiej.

TRENING ODDYCHANIA – seria sekwencji odpowiednio dobranych ćwiczeń oddechowych w zależności od celu jaki chcemy uzyskać. Trening możemy prowadzić by:
– uregulować akcję oddechową ,udrożnić drogi oddechowe i zoptymalizować zaopatrzenie komórek organizmu w tlen,
– wpływać na normalizację napięć mięśniowych oraz regulację pobudzeń we współczulnym i przywspółczulnym układzie nerwowym,
– uzyskać efekt głębokiej relaksacji ciała i umysłu,
– wpływać na lepszą zdolność organizmu do uwalniania tlenu z hemoglobiny do komórek co sprzyja detoksykacji organizmu, poprawy przemian metabolicznych oraz regulacji funkcjonowania wszystkich narządów i układów ciała,
– wpływać na poprawę wydolności podczas wykonywania wysiłku fizycznego i podnosić efektywność treningu,
– podnosić efektywność treningu sportowego poprzez trening oddechowy symulujący trening na dużych wysokościach.
Istnieje wiele metod i technik treningowych. W treningu indywidualnym są one dobierane dla każdego ćwiczącego w zależności od celu jaki chcemy uzyskać. Treningi grupowe prowadzimy w celu relaksacji naszego ciała i zrównoważenia ciała, umysłu i emocji.

Facebook
Facebook
Facebook
Youtube
Youtube
Youtube